לפגישת הכרות נא להתקשר לטלפון מס' 03-6730117

השם שלך

האימייל שלך

הטלפון שלך

נושא הפנייה

הודעתך

התנגדות לצו קיום צוואה

עו"ד עפרה זיו מתמחה בייעוץ משפטי ובהגשת התנגדות לצו קיום צוואה, לייעוץ ולייצוג משפטי בבית המשפט בנושא התנגדות לצו קיום צוואה ובמכלול הנושאים בדיני ירושה ועשיית צוואה תוכלו לפנות אלי בטלפון 03-6730117 ואשמח לעזור.

חוק הירושה קבע עילות (סיבות) מוגדרות להתנגדות לצוואה ו/או להתנגדות לצו קיום צוואה.

א. הצוואה מזויפת

לא אחת שמעתי טענה מצד אדם שלא זכה בירושה, שהצוואה מזויפת.
הגשתי התנגדות לצו קיום הצוואה אך ורק לאחר שהייתה בידי חוות דעת גרפולוגית הקובעת שהצוואה מזויפת.

ב. המצווה לא היה כשר מבחינה שכלית ו/או נפשית לעשות צוואה.

מצבו הנפשי והשכלי של המצווה הוא עילה להתנגדות לצוואה ו/או התנגדות לצו קיום צוואה.

במקרה והמצווה לא היה צלול בדעתו בעת שעשה את הצוואה, במקרה והמצווה לא הבין על מה הוא חותם, יש עילה להגיש בקשה לכב' בית המשפט לפסילת הצוואה.

יש להסתייע במסמכים רפואיים מקופת חולים או מבית חולים כדי להוכיח מה היה מצבו הנפשי ו/או השכלי של המצווה בעת שחתם על הצוואה.

בעת הגשת התנגדות לצוואה ו/או לצו קיום צוואה, המצווה אינו בחיים ולא ניתן לשאול את דעתו, אפשר אולי להתקשר למצווה אבל הוא אינו זמין.

בנסיבות העניין ממנה בית המשפט פסיכיאטר שיקבע בחוות דעת מקצועית האם המצווה היה כשר, מבחינה נפשית ו/או מבחינה שכלית אם לאו.

ג. השפעה בלתי הוגנת

מותר להשפיע על אדם לעשות צוואה לטובתך.
אסור לך להשפיע על אדם השפעה בלתי הוגנת לעשות צוואה לטובתך.
הגבול בין השפעה הוגנת להשפעה בלתי הוגנת הוא גבול דק.
בית המשפט קבע מבחנים להבחנה בין השפעה הוגנת להשפעה בלתי הוגנת.

במקרה ומדובר בניצול מצוקתו הנפשית ו/או השכלית של המצווה, כשהמצווה נמצא בזמן דמדומים בודד ועזוב לנפשו כשמצבו הנפשי ו/או השכלי ירוד, קל מאוד להשפיע עליו והוא טרף קל לעשות צוואה מבלי שירצה ו/או יבין את המשמעות המשפטית של עשיית צוואה.

במקרה זה נודף מהצוואה ריח של תרמית וניצול ואלו הן עילות להתנגדות לצו קיום צוואה ולפסילת הצוואה.

ד. מעורבות בעריכת הצוואה.

העילות המנויות לעיל ואלו בלבד מביאות להתנגדות לצו קיום צוואה ו/או לביטול צוואה.

* "לא ייתכן, לא ייתכן," אמר לי שי כשהוא אוחז בידו את צוואתו של דוד אמו, שהלך לעולמו ללא ילדים. "הוא אמר שאני כמו בנו, העתיר עליי מתנות לרוב, הזמנתי אותו לבריתות של שלושת ילדיי, לחגיגת בר המצווה של בני יואב, לחגיגות הסיום של שלושת ילדיי בבית הספר ועוד. אמנם בזמן האחרון לא הייתי עמו בקשר כיוון שהיה חולה ולא יצא מפתח ביתו, אבל לא להזכיר אותי או את ילדיי בצוואתו, זה ממש בלתי אפשרי.

מישהו ודאי זייף את צוואתו. תגישי התנגדות לקיום הצוואה, תטעני שהצוואה מזויפת," כך הורה לי שי מהנדס במקצועו.

נתתי לו לפרוק את כל הזעם שהיה לו כלפי דודו המנוח או כלפי הצוואה, ואחר כך השבתי לו בקול נמוך, "לטעון כי הצוואה מזויפת זו אינהחוכמה. עליך להוכיח כי דודך המנוח לא חתם על הצוואה וכי מישהו דאג לזייף את חתימת דודך.

אם גרפולוג יקבע כי החתימה על גבי הצוואה אינה חתימת דודך המנוח, אעלה טענה זו בבית המשפט. אינני נוהגת לטעון טענות בעלמא. רק במקרה שתהיה בידי חוות דעת של גרפולוג מומחה, הקובע כי הצוואה מזויפת או כי החתימה על גבי הצוואה מזויפת, אגיש התנגדות לצו קיום הצוואה."

פסילת צוואה

האם המצווה היה כשר שכלית ונפשית לעשות צוואה?

הטענה המרכזית המביאה לפסילת צוואה היא הטענה כי המצווה לא היה כשיר לעשות צוואה כיוון שהיה דמנטי או כי היה חולה במחלת האלצהיימר או בכל מחלה אחרת שפגעה בכושרו להבין בטיבה של צוואה.

הוכחות בעניין מצבו הנפשי או השכלי של המצווה בעת עשיית הצוואה

אפשר להפריח טענות רבות בעניין מצבו הנפשי או השכלי הפגום של המצווה בעת עשיית הצוואה. אך טענות לחוד והוכחות לחוד.

אם אתה טוען כי למצווה היה שיטיון בעת עשיית הצוואה או כי חלה במחלת האלצהיימר או עבר אירוע מוחי, עליך להביא חוות דעת רפואית – הקובעת כי המחלה פגעה בכושרו של המצווה לעשות צוואה, וכי המצווה לא היה כשר לעשות צוואה.

אם אין בידך מסמכים רפואיים המתייחסים למצבו הנפשי או השכלי של המצווה בעת עשיית הצוואה, יקשה עליך להצליח בתביעה לביטול ו/או לפסילת הצוואה בטענה כי המצווה לא היה כשר לעשות צוואה.

השפעה בלתי הוגנת

אחת הסיבות לביטול צוואה היא הטענה כי הזוכה על פי הצוואה השפיע על המצווה השפעה בלתי הוגנת לעשות צוואה לטובתו.

מהי השפעה בלתי הוגנת?

השפעה בלתי הוגנת, כשמה כן היא. יש בה משום חוסר יושר, חוסר הגינות או ניצול מצוקתו או חולשתו של המצווה לעשות צוואה לטובתך.

האם מותר לי להשפיע על יוחנן שכני הבודד לעשות צוואה לטובתי?

* יוחנן, הנושק לשנתו התשעים, התאלמן מאשתו ברכה לפני שנים מספר. ליוחנן ולאשתו ברכה לא היו ילדים מעולם. יוחנן שימש סמנכ"ל משרד ממשלתי, ולאחר שפרש מעבודתו התמסר לתחביבו משכבר הימים – מוזיקה. אכן, מוזיקה הייתה אהבתו הגדולה של יוחנן, ומעולם לא החמיץ קונצרט כלשהו.

חבריו של יוחנן נהגו לקנות לו כרטיסים לקונצרטים, הם דאגו לקחתו עמם לחופשות בארץ ובחוץ לארץ וכמובן נהגו להזמינו לביתם לארוחות בחגים.

לאחרונה התגלתה אצל יוחנן מחלת הפרקינסון, והוא נעזר במקל הליכה בעל שלוש רגליים.

אלעד, שכנו של יוחנן, החל לפתע לבקר את יוחנן בערבים. הוא לימד את יוחנן לגלוש באינטרנט ומדי פעם סיפר לו על עצמו, על העסק הכושל שהוא מנהל ולאחר זמן קצר הגיע ישירות לנושא הצוואה.

אלעד אמר ליוחנן כי צוואה שיעשה יוחנן לטובתו עשויה לעזור לו לחלץ את עסקו מהבוץ.

האם בקשותיו, תחנוניו, הפצרותיו של אלעד כי יוחנן יעשה צוואה לטובתו הם השפעה בלתי הוגנת?

עורכת הדין לירושה עפרה זיו משיבה:
"מותר לאלעד לבקש מיוחנן כי יעשה צוואה לטובתו, מותר לאלעד להתחנן ולהפציר ביוחנן כי יעשה צוואה לטובתו.
אמנם יוחנן נושק לשנתו התשעים, אבל הוא צלול בדעתו ועצמאי. יש לו חברים שהוא מרבה להתרועע עמם ומשוחח עמם יום-יום בטלפון.
בנסיבות העניין, אם יוחנן יתרצה ויצווה לאלעד שכנו סכום כסף מסוים בצוואתו, לא תיחשב ההשפעה שהשפיע אלעד על יוחנן, לעשות צוואה לטובתו, כהשפעה בלתי הוגנת."

אם אתה סבור שהצוואה מקפחת אותך וכי המצווה לא הבין על מה הוא חותם ו/או שהמצווה לא היה בדיעה צלולה ו/או שהזוכה על פי הצוואה ניצל את מצוקתו השכלית והנפשית של המצווה והשפיע עליו השפעה בלתי הוגנת לעשות צוואה לטובתו ו/או שהזוכה על פי הצוואה היה מעורב בעשיית הצוואה פנה אלי כדי שנשקול אם יש מקום להגיש התנגדות לצו קיום הצוואה.

עו"ד עפרה זיו מתמחה בייעוץ משפטי ובייצוג משפטי בבית המשפט בנושא התנגדות לצו קיום צוואה.
לייעוץ משפטי ולייצוג משפטי בנושא התנגדות לצו קיום צוואה פנו אלי בטלפון 03-6730117 ואשמח לעזור.