לפגישת היכרות התקשרו לטלפון 03-6730117

ייפוי כוח מתמשך והנחיות מקדימות

תכננו את העתיד, חתמו על ייפוי כוח מתמשך ועל הוראות מקדימות

עורכת דין עפרה זיו עברה את ההכשרה הראשונה שקיים האפוטרופוס הכללי בנושא ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות וטופס הבעת רצון.

האפוטרופוס הכללי הסמיך את עורכת דין עפרה זיו לערוך ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות וטופס הבעת רצון.

מאז הכשרתה והסמכתה על ידי האפוטרופוס הכללי, מסבירה עורכת דין עפרה זיו ללקוחותיה ולאנשים הפונים אליה את החשיבות שבייפוי כוח מתמשך, בהנחיות המקדימות ובטופס הבעת רצון, ועורכת עבורם מסמכים אלו.

ליצירת קשר עם עו"ד עפרה זיו התקשרו 03-6730117 או מלאו את טופס 'צור קשר' ונחזור אליכם בהקדם.

שושנה, אלמנה ואם לשתי בנות ובן, תחגוג בקרוב יום-הולדת שבעים. כיום שושנה צלולה בדעתה, אולם חברתה רבקה איבדה את הזיכרון, היא מבולבלת מאד ואינה מסוגלת לקבל החלטות ולבצע פעולות. לרבקה בן ובת, שכל אחד מהם רוצה לנהל את ענייניה האישיים, הרפואיים ואת ענייני הרכוש שלה. בגלל הסכסוך בין ילדיה, החליט כב' בית-המשפט למנות לרבקה אפוטרופוס חיצוני (אפוטרופוס שאינו קרוב משפחה של רבקה). האפוטרופוס החיצוני, שמינה כב' בית המשפט, אינו מכיר את רבקה ונוהג בה בחסכנות יתר, אולי לטובת היורשים בעתיד, אך לא לטובתה של רבקה, שנהנתה כל חייה מרווחה כלכלית ומרמת חיים גבוהה.

שושנה מודאגת וחוששת מהעתיד; מה יקרה אם חלילה תעבור אירוע מוחי, תחלה בדמנציה , לרבות אלצהיימר, או תעבור תאונה, וכתוצאה מכך לא תהיה מסוגלת לקבל החלטות ולבצע פעולות.

הפתרון הוא ייפוי כוח מתמשך והנחיות מקדימות.

יעצתי לשושנה לחתום על ייפוי כוח מתמשך ולהסמיך אדם, עליו היא סומכת, כדי שינהל את ענייניה כשכבר לא תהיה מסוגלת לשלוט בהם; לקבל החלטות ולבצע פעולות. שושנה אמרה לי כי היא קרובה במיוחד לבתה הצעירה אסנת, שמקדישה לה זמן ויוצאת אתה לסרטים ולהצגות. בתה השנייה מתגוררת בצפון ומטופלת בבעל חולה, ואין לה זמן בשביל אמה. בנה גרוש, הוא עסוק בענייניו, ויש לו בת-זוג הלוטשת עיניה לירושה.

שליטה בתקופה שאין בה יכולת שליטה

הסברתי לשושנה כי חתימתה על ייפוי כוח מתמשך פירושה שליטה בענייניה, כשכבר לא תוכל לשלוט בהם.

ייפוי הכוח המתמשך ייכנס לתוקפו כששושנה כבר לא תבין בנושאים המפורטים בו, ולא תוכל לבצע פעולות בגלל מצבה הנפשי או השכלי.

שושנה חתמה על ייפוי הכוח המתמשך ונתנה הנחיות מקדימות ומפורטות לבתה אסנת.

הנחיות מקדימות

שושנה קבעה מפורשות כי ברצונה להמשיך ולהתגורר בביתה עד אריכות ימיה, ולקיים בית פתוח, כפי שנהגה כל השנים, לארח את בני משפחתה, קרוביה וחבריה, ולקחת חלק באירועים משפחתיים ואחרים.

שושנה ייפתה את כוחה של בתה אסנת להמשיך ולהעניק מתנות מחשבון הבנק שלה לכל ילדיה, כפי שנהגה כל השנים וכן להעניק מתנה בסך 20.000 ₪ ביום נשואיהם של נכדיה אורן ומורן, שטרם נישאו. כמו כן הורתה לאסנת להעניק מתנות, על פי שיקול דעתה, ביום ההולדת של כל אחד מנכדיה ומניניה.

שושנה אינה אוהבת לצבור חובות ומעולם לא לקחה הלוואות והורתה לבתה לנהוג בהתאם.

שושנה היא אישה עצמאית ופעילה; היא מארחת בני משפחה וחברים, מבקרת באופן קבוע במועדון הגמלאים, שומעת הרצאות, יוצאת לטיולים ואוהבת הצגות תיאטרון וסרטי קולנוע.

מתי ייכנסו לתוקפם ייפוי הכוח המתמשך וההנחיות המקדימות?

ייפוי הכוח המתמשך וההנחיות המקדימות, עליהם חתמה שושנה, ייכנסו לתוקפם כאשר רופא מומחה יאשר בכתב כי שושנה שוב אינה מסוגלת לנהל את ענייניה מבחינה נפשית או שכלית. עם קבלת האישור מהרופא, יעבור ניהול ענייניה האישיים, הבריאותיים וענייני הרכוש שלה לבתה אסנת.

אסנת תנהל את ענייניה של אמה, בהתאם להנחיות המקדימות, עליהן חתמה אמה כשהייתה בדעה צלולה ובהבנה מלאה.

למה לי לחתום על ייפוי כוח מתמשך וליתן הוראות מקדימות?

היום דעתכם צלולה ואתם מקבלים החלטות בעניינים אישיים, רפואיים וענייני רכוש. אין לדעת מה צופן העתיד בחובו, כאשר חלילה, מסיבה זו או אחרת, לא תהיו מסוגלים להחליט ולבצע פעולות בעצמכם.

מי יקבל החלטות במקומכם, ומי יבצע פעולות במקומכם כשלא תוכלו לעשות זאת לבד?

אתם ודאי רוצים שמי שיקבל החלטות במקומכם, כשלא תהיו מסוגלים לכך בעצמכם, יהיה אדם קרוב אליכם, אדם שאתם סומכים עליו ונותנים בו אמון, אדם שינהל את חייכם, כפי שהייתם רוצים.

כיצד תבטיחו שגם בתקופה בה לא תהיו מסוגלים לקבל החלטות ולבצע פעולות, יתנהלו חייכם כפי שהייתם רוצים ולא על פי החלטתו של קרוב משפחה זה או אחר, או של אדם שאינכם מכירים כלל, שיחליט על פי דרכו ולא על פי הדרך בה הייתם רוצים להתנהל.

תנו היום ייפוי כוח מתמשך למי שאתם בוחרים בו לנהל את חייכם ולקבל החלטות במקומכם בעניינים אישיים, רפואיים ובענייני רכוש, כאשר לא תהיו מסוגלים להחליט לבד.

שליטה כאשר כבר אין שליטה

חתמו היום על ייפוי כוח מתמשך וקיבעו הנחיות מקדימות לזמן בו לא תהיו מסוגלים לשלוט, עקב מחלה הפוגעת בזיכרון, בכושר החשיבה, השיפוט, או כל סיבה אחרת.

חתימה על ייפוי כוח מתמשך ומתן הנחיות מקדימות היום, כאשר אתם בדעה צלולה, יאפשרו לכם לשלוט בתקופה שכבר לא תהיו מסוגלים לכך.

יתרונות ייפוי הכוח המתמשך וההנחיות המקדימות, בהשוואה למצבכם לפני תיקון חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב 1962, תיקון מס' 18 (להלן החוק).

באפריל 2017 תוקן חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות באופן שכל אדם מעל גיל 18, בדעה צלולה, רשאי לחתום על ייפוי כוח מתמשך ולייפות את כוחו של אדם שהוא סומך עליו, לנהל את ענייניו האישיים, הבריאותיים וענייני הרכוש שלו, על פי ההנחיות המקדימות שנתן, לתקופה בה לא יוכל לקבל החלטות ולבצע פעולות בגלל מצבו הנפשי או השכלי.

לפני תיקון החוק, היה פתרון אחד לאדם שלא היה צלול בדעתו והוא מינוי אפוטרופוס אל ידי כב' בית-המשפט.

מניעת סכסוכים במשפחה

לפני תיקון מס 18 לחוק, התעוררו סכסוכים רבים במשפחה סביב השאלה את מי ימנה בית-המשפט כאפוטרופוס על גופו ו/או על רכושו של ההורה הקשיש.

לעתים הילדים או ילד אחד בלבד מתנגדים למינוי בת-הזוג של ההורה הקשיש כאפוטרופוס.

התנגדות למינוי בת-הזוג של ההורה הקשיש באה לעתים קרובות מילדיו מנשואים קודמים.

כשלהורה הקשיש אין בת-זוג, מתמנה כאפוטרופוס אחד הילדים, בהסכמת שאר הילדים.

במקרה שאין הסכמה בין הילדים מי ביניהם יתמנה כאפוטרופוס על ההורה הקשיש, מתקיימת התדיינות בבית-המשפט. התדיינות משפטית בשאלה מי יתמנה כאפוטרופוס על ההורה הקשיש, מחריפה את הסכסוך המשפחתי, גוזלת זמן וכסף ומותירה צלקות ומשקעים.

חתימה על ייפוי כוח מתמשך ומתן הנחיות מקדימות, מונעים התדיינות משפטית במשפחה, שזה יתרון גדול לייפוי הכוח המתמשך.

אפוטרופוס חיצוני

במקרה שאין הסכמה בשאלה מי יתמנה כאפוטרופוס על ההורה הקשיש, במקרה של התנגדות הילדים או אחד מהם למינויה של בת-זוגו של ההורה הקשיש כאפוטרופוסית עליו, או במקרה שאין הסכמה בין הילדים מי ביניהם ישמש כאפוטרופוס, ממנה כב' בית-המשפט אפוטרופוס חיצוני לקשיש.

בייפוי הכוח המתמשך אתם קובעים מי ינהל את העניינים האישיים, הבריאותיים או את ענייני הרכוש שלכם, בתקופה שכבר לא תוכלו לעשות זאת בעצמכם

חתימה על ייפוי כוח מתמשך ומתן הנחיות מקדימות, מאפשר לך לייפות כוחו של אדם, שאתה מכיר וסומך עליו שינהל את ענייניך בתקופה שכבר לא תהיה מסוגל לעשות כן.

אתה בוחר את מיופה הכוח ומונע סכסוכים במשפחה.

מיופה הכוח ינהל את ענייניך על פי הדרך שהתווית בהתאם לרצונך ולדרכך, כפי שכתבת בייפוי הכוח המתמשך ובהנחיות המקדימות.