התנגדות לצוואה – הדרך לזכות בירושה

לשיתוף המאמר

Facebook
Twitter
LinkedIn

לקביעת פגישה

מאמרים נוספים

התנגדות לצוואה  – הדרך לזכות בירושה

 מיכאל הגיש התנגדות  לצוואה  שעשתה אמו המנוחה לאחר שהתברר לו, שאמו עשתה צוואה וציוותה את כל עיזבונה לאחיו התאום רפאל.

שירי ויונתן הזדרזו והגישו התנגדות  לצוואה שעשה אביהם לאחר שהתברר להם שציווה את כל עיזבונו לאיזבל אשתו השנייה ושכח להזכירם בצוואתו.

רועי התאכזב מרה והגיש התנגדות  לצוואה של דודו  המנוח, בעלה של דודתו המנוחה, לאחר שקיבל העתק הצוואה  וקרא שדודו  המנוח ציווה את עיזבונו השמן למטפלת הזרה.

המקרים המובאים לעיל אינם ספורים דמיוניים, אלו הם מקרים אמתיים, מקרים מהחיים שאירעו ונידונו בבית המשפט.

מיכאל הגיש התנגדות לצוואה של אמו המנוחה

מיכאל פנה לעורך דין לענייני ירושה עפרה זיו  וביקש שתגיש התנגדות לצוואה שעשתה אמו המנוחה.

מיכאל בכה ואמר:

זה לא רק הכסף, דאגתי לה כל החיים, לקחתי אותה לרופאים, הזמנתי אותה לביתי שבקליפורניה והיא גרה אתי ועם משפחתי במשך שנה שלמה.

כשחזרתי לארץ לפני שנתיים הייתי דואג לבקר אותה מדי יום שישי ו/או להזמינה לארוחות שבת עם משפחתי, שיתפתי אותה בכל האירועים המשמחים והפחות משמחים בחיי.

לא יתכן  שהיא עשתה לי את זה והוסיף כשהוא ממרר בבכי, לפני כחצי שנה עברה אמי אירוע מוחי שלאחריו היא לא חזרה לעצמה, היא לא זכרה דבר ממה שסיפרתי לה, היא לא התמצאה במקום וחשבה שהיא עדיין נמצאת בבולגריה למרות שעלתה לארץ מבולגריה לפני עשרות שנים.

מאידך הייתה שואלת אותי שאלות וחוזרת ושואלת אותה שאלה מספר פעמים, אין ספק שהאירוע המוחי הקשה שעברה גרם לה לפגיעה נפשית ושכלית.

עורך דין ירושה עפרה זיו ניסתה להרגיע את מיכאל ואמרה לו: "דבריך נשמעים מהימנים ומשכנעים אבל עליך להביא הוכחות שאמך לא הבינה על מה היא חותמת  אחרת לא תצליח  בהתנגדות לצוואה."

מיכאל טען שאמו לא הבינה על מה היא חותמת או בלשון החוק לא ידעה להבחין בטיבה של צוואה.

התנגדות לצוואה של  סופיה – אמו של מיכאל, התבססה בעיקרה על אי כשירותה של סופיה לעשות צוואה.

עורך דין ירושה עפרה זיו הסבירה למיכאל שאירוע מוחי לכשעצמו אינו מעיד בהכרח על חוסר צלילות דעת, הכל תלוי אם האירוע המוחי שעבר המצווה, פגע בזיכרונו ו/או בהתמצאות בזמן ובמקום ו/או בכושר השיפוט והתובנה שלו, באופן שהמצווה אינו צלול בדעתו ואינו מבין על מה הוא חותם.

כפי שישנם חולים במחלת הקורונה הסובלים מתסמינים קלים של המחלה וישנם חולי קורונה שמחלת הקורונה גרמה למותם, כך יש אירוע מוחי קל שלאחריו המצווה חזר לעצמו וישנו אירוע מוחי קשה, שלאחריו המצווה איבד את צלילות דעתו, כל מקרה לגופו.

מיכאל הוסיף וטען שאמו הייתה כבדת שמיעה וסבלה מראייה ירודה, אמו התקשתה בניידות ולא יצאה מפתח ביתה ללא מלווה צמוד.

בנוסף, אמו סבלה ממחלת לב ועברה ניתוח להסרת גידול סרטני מהמעי הגס.

מיכאל טען שאמו לא הייתה מסוגלת להגיע לעורך הדין בכוחות עצמה מביתה שביפו למשרדו של עורך הדין בתל אביב.

אחיו רפאל הוא שבחר את עורך הדין, הוא שהביא את אמו למשרדו של עורך הדין והוא ששילם את שכר טרחתו של עורך הדין.

לא היה זה רצונה של סופיה לעשות צוואה לטובת בן אחד בלבד.

סופיה אהבה את שני בניה ובצוואות קודמות שעשתה,  ציוותה את עיזבונה לשני בניה בחלקים שווים ביניהם.

כשנחלשה סופיה  פיסית ונפשית ולאחר שעברה אירוע מוחי קשה ממנו לא חזרה לעצמה, גברה עליה השפעתו הבלתי הוגנת של רפאל בנה.

לא היה זה רצונה של סופיה להדיר את מיכאל בנה האהוב מירושתה אלא רצונו של רפאל  שכפה את רצונו על אמו החולה והחלשה.

בית המשפט קיבל את ההתנגדות שהגיש מיכאל וביטל את הצוואה "שעשתה" סופיה לטובת רפאל בנה בלבד.

בית המשפט נתן צו קיום צוואה לצוואה קודמת שעשתה סופיה לפיה ציוותה את עיזבונה לשני בניה מיכאל ורפאל בחלקים שווים ביניהם.

מקרה דומה בנושא התנגדות לקיום צוואה נידון בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, במשך 3 שנים.

המקרה של מיכאל הוא מקרה אמתי בו   טיפלה עורכת דין לענייני ירושה עפרה זיו בהצלחה.

השמות והפרטים במקרה של מיכאל שונו מחמת סודיות המקצוע וצנעת הפרט.

מהו המפתח להצלחה בהגשת התנגדות לצוואה

עורך דין התנגדות לצוואה עפרה זיו אספה מסמכים רפואיים מהמוסדות הרפואיים (קופת חולים ובית חולים) בהם טופלה ו/או אושפזה סופיה.

עיון במסמכים הרפואיים העלה שסופיה לא הייתה צלולה בדעתה וכי הייתה לה פגיעה קשה בזיכרון ובכושר השיפוט.

במבחן מיני מנטל שעברה סופיה לצורך קבלת גמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי קיבלה ציון 18 מתוך 30 ותוצאה זו מדברת בעד עצמה.

המסמכים הרפואיים שאספה עורך דין התנגדות לצוואה עפרה זיו, היוו את הבסיס לחוות הדעת הפסיכיאטרית של הפסיכיאטר שמינה כב' בית המשפט שקבע שסופיה לא הייתה כשרה לעשות צוואה.

יצוין שהפסיכיאטר שממנה כב' בית המשפט כותב חוות דעת פסיכיאטרית מבלי שפגש את המצווה/המנוח מעולם.

הפסיכיאטר מטעם בית המשפט כותב חוות דעת פסיכיאטרית על סמך המסמכים שמביאים לו: הצד שהגיש התנגדות והצד שכנגד, שמבקש מבית המשפט, לדחות את ההתנגדות לקיום הצוואה ולקיים את הצוואה.

בית המשפט מתחשב ו/או מאמץ, בדרך כלל, את חוות הדעת של הפסיכיאטר שמינה ומחליט אם לקבל את ההתנגדות או אם לדחות את ההתנגדות לקיום הצוואה בהתאם לחוות הדעת הפסיכיאטרית המתייחסת למצבו הנפשי ו/או השכלי של המצווה/המנוח.

מה על עורך דין ירושה לעשות כדי להצליח בהתנגדות?

במקרה שההתנגדות מתבססת בעיקרה על הטענה שהמצווה לא הייתה צלולה בדעתה על עורך דין ירושה המטפל בהתנגדות לאסוף מסמכים רפואיים מקופת חולים ו/או מבית חולים ו/או מכל מוסד רפואי בו ביקרה ו/או טופלה ו/או אושפזה המנוחה/המצווה המעידים שהמצווה לא הייתה צלולה בדעתה.

מסמכים רפואיים המעידים שהמצווה עברה אירוע מוחי או סובלת מאלצהיימר או מדמנציה אין בהם די שהשופטת או השופט, יקבלו את ההתנגדות.

המסמכים חייבים להעיד ולקבוע שבגלל המחלה ממנה סובלת המצווה, היא לא הייתה כשירה לעשות צוואה ויש לקבל את ההתנגדות לצוואה.

עורך דין ירושות טוב, העוסק בהתנגדות לקיום צוואה, חייב לדעת מה היו נסיבות עריכת הצוואה:  האם המצווה עצמאי, או האם המצווה תלוי באדם מסוים המסייע לו בלעדית?

האם המצווה נפגש עם עוד אנשים פרט לאותו אדם שהמצווה תלוי בו תלות מוחלטת? האם המצווה מסוגל להגיע, בכוחות עצמו, למשרדו של עורך דין צוואה?  והאם בפועל המצווה הגיע בעצמו למשרדו של עורך דין צוואות וירושות?

יש לבדוק האם  מי שעתיד לזכות בירושתו של המצווה בחש בקדרה: בחר את עורך הדין שהוא מכיר, מסר לעורך הדין את תוכן הצוואה, הביא את המצווה למשרדו של עורך הדין ושילם לעורך הדין את שכר טרחתו.

האם מעמד עשיית הצוואה הוקלט או הוסרט?

האם עורך דין צוואה  הקריא את הצוואה למצווה, שלא היה מסוגל לקרוא את הצוואה בעצמו? האם המצווה יודע לקרוא עברית ובמקרה שהמצווה אינו יודע לקרוא עברית מי תרגם למצווה את הצוואה מעברית לשפה בה שולט המצווה?

האם המתרגם שולט היטב הן בשפה העברית והן בשפתו של המצווה?

במקרה מסוים בית המשפט קיבל את ההתנגדות וביטל את הצוואה על אף שהמצווה היה צלול בדעתו כיוון ששירז, אשתו של המצווה והזוכה במחצית עיזבונו, בהתאם לצוואה, שתרגמה למצווה את הצוואה מעברית לפרסית,

לא שלטה היטב בשפה הפרסית וגם העדים לצוואה, עורך דין צוואות וירושות ומזכירתו, ששניהם היו עדים לצוואה, לא ידעו פרסית ולא יכלו לדעת אם תרגום הצוואה ששירז תרגמה למצווה הוא תרגום נכון.

שירז גם לא הבינה מונחים משפטיים בצוואה וברור שלא הייתה מסוגלת לתרגם למצווה משפטים ו/או ביטויים בצוואה שכלל לא הבינה אותם.

כיוון שהתרגום לא היה אמין, בית המשפט החליט לקבל את ההתנגדות ולבטל את הצוואה.

שירז הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי, על פסק הדין שניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה שדחה את הבקשה שהגישה לקיום צוואה של בעלה המנוח.

במקרה דומה בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו דחה את הערעור שהגישה שירז על פסק הדין של בית המשפט לענייני משפחה וקבע שיש לקבל את ההתנגדות וכי הצוואה שעשה המצווה אינה תקפה על אף העובדה שהפסיכיאטר שמינה בית המשפט קבע שהמצווה היה צלול בדעתו וכשיר לעשות צוואה.

עורך דין ירושה טוב, חייב להכיר את העובדות: מצבו הרפואי, הפיזי והנפשי של המצווה בעת עשיית הצוואה, האם המצווה היה אדם בודד או שהיו לו קשרים עם קרובי משפחה ועם חברים, האם מצבו המוחלש של המצווה אפשר לזוכה על פי הצוואה להשפיע עליו השפעה בלתי הוגנת לעשות צוואה לטובתו ואת נסיבות עריכת הצוואה.

מהם העילות (סיבות) ההתנגדות

זיוף צוואה

זיוף צוואה היא עילת התנגדות לצוואה.

עורך דין התנגדות לצוואה לעולם לא יעלה טענה שהצוואה מזויפת לפני שיקבל חוות דעת של גרפולוג מוסמך שיקבע  שחתימתו של המצווה על גבי הצוואה ו/או חתימתם של העדים מזויפת.

אין זה מקצועי להעלות טענה שהצוואה מזויפת, מבלי לקבל חוות דעת גרפולוגית ולהסתכן בכך שהגרפולוג שימנה כב' בית המשפט יקבע שהצוואה אינה מזויפת.

נטלי פנתה לעורך דין לענייני ירושה עפרה זיו וטענה שצוואת דודה המנוח זויפה.

בצוואה ציווה הדוד המנוח את כל עיזבונו לאשתו.

לשאלת עורך דין ירושות עפרה זיו לנטלי: מדוע את חושבת שהצוואה זויפה? השיבה נטלי: "דודי ואשתו היו חתול ועכבר ואשתו היא האדם האחרון עלי אדמות שדודי היה מצווה לה את עיזבונו. "

עורך דין התנגדות לצוואה עפרה זיו פנתה לגרפולוג ד"ר מוטי ורדי שקבע חד משמעית שחתימת הדוד המנוח על גבי הצוואה זויפה.

עורך דין ירושה עפרה זיו לא הסתפקה בחוות דעת אחת ופנתה לגרפולוג יונתן נפתלי שקבע אף הוא שחתימת הדוד על גבי הצוואה זויפה.

כשבידה שתי חוות דעת גרפולוגיות פנתה עו"ד התנגדות צוואה עפרה זיו לבית המשפט וביקשה לבטל את הצוואה.

בית המשפט קיבל את ההתנגדות שהגישה עורך דין לענייני ירושה עפרה זיו מהנימוק שהצוואה זויפה.

לחילופין עורך דין ירושות, יכול להביא את העדים לצוואה שיעידו בבית המשפט שהמצווה/המנוח חתם בפניהם על גבי הצוואה.

טענה שהמצווה לא היה צלול בדעתו בעת שחתם על הצוואה היא טענה מרכזית של התנגדות

המצווה לא היה צלול בדעתו ולא היה כשיר לעשות צוואה.

טענה זו יש להוכיח על ידי מסמכים רפואיים המעידים שבעת חתימתו של המצווה על גבי הצוואה הוא לא היה צלול בדעתו ולא ידע על מה הוא חותם.

הפסיכיאטר מטעם בית המשפט לא פגש את המצווה מעולם וחוות דעתו הפסיכיאטרית תתבסס על מסמכים רפואיים שיציגו לו המתנגד לקיום צוואה ומי שמבקש לדחות את ההתנגדות.

עורך דין התנגדות לצוואה יגיש לפסיכיאטר, מטעם בית המשפט, מסמכים רפואיים המעידים שהמצווה לא היה צלול בדעתו בעת עשיית הצוואה.

חוות דעתו של הפסיכיאטר שממנה בית המשפט תקבע, בדרך כלל, את תוצאת ההליך, האם בית המשפט יקבל את ההתנגדות או האם בית המשפט ידחה את ההתנגדות.

השפעה בלתי הוגנת

טענת השפעה בלתי הוגנת היא טענה המועלית בבית המשפט בהתנגדות .  מותר לך להשפיע על המצווה לעשות צוואה לטובתך, אבל אסור לך להשפיע עליו השפעה בלתי הוגנת לעשות צוואה לטובתך.

על השפעה בלתי הוגנת ראה מאמר בנפרד.

מעורבות בעריכת צוואה

טענת מעורבות בעריכת צוואה היא טענה המועלית בבית המשפט בהתנגדות לקיום צוואה.

זוכה/נהנה  על פי הצוואה המעורב בהליך עריכת הצוואה יביא לביטול הצוואה ומי שהגיש התנגדות לצוואה יזכה במשפט.

למנוח היו שתי בנות אורנה ושולה.

המנוח עשה צוואה וציווה את עיזבונו לשתי בנותיו אורנה ושולה בחלקים שווים ביניהן.

שולה נקלעה לחובות כבדים וילדיה שכנעו את המצווה – סבם, לבטל את הצוואה שעשה ולצוות את עיזבונו אך ורק לנכדיו – ילדיה של שולה בלבד, כדי לסייע לשולה שהייתה במצוקה כלכלית ולמנוע מהנושים להשתלט על הירושה העתידית.

אחד הנכדים של המנוח העביר לעורך דין שהכיר שנים רבות, בדואר אלקטרוני (במייל), את צוואת המנוח עם שינויים שערך בצוואה. בנוסף הוא שילם לעורך הדין שכר טרחה עבור עריכת הצוואה.

בצוואה החדשה שהעביר הנכד לעורך הדין ציווה המנוח את כל עיזבונו לנכדיו – ילדיה של שולה בתו, והדיר את אורנה בתו מירושתו .

אורנה הבת המקופחת, הגישה התנגדות לצוואה שעשה אביה המנוח.

הפסיכיאטר מטעם בית המשפט קבע שהמנוח היה צלול בדעתו בעת עשיית הצוואה.

למרות העובדה שבית המשפט קבע שהמנוח/המצווה היה צלול בדעתו והיה כשיר לעשות צוואה.

בית המשפט קיבל את ההתנגדות שהגישה אורנה וביטל את הצוואה.

בית המשפט קבע שהנכד שהיה אחד הנהנים על פי הצוואה היה מעורב בהליך עריכת הצוואה.

על מעורבות בעריכת צוואה ראה מאמר בנפרד.

הלכת החוטים השזורים בהתנגדות

יתכן שכל טענה לכשעצמה לא תביא לכך שבית המשפט יקבל את ההתנגדות ויבטל את הצוואה, אבל הצטברותן של טענות נוספות כגון:

מצבו הפיזי והנפשי של המצווה בעת עשיית הצוואה, טענת  השפעה בלתי הוגנת,  נסיבות עריכת הצוואה  ומעורבות בעריכת הצוואה של הזוכה על פי הצוואה, יביאו לכך שבית המשפט יבטל את הצוואה.

מדובר בטענות שהן כחוטים השזורים זה בזה והחוטים השזורים או הצטברותן של טענות, יביאו בסופו של דבר את בית המשפט למסקנה שיש לקבל את ההתנגדות ולבטל את הצוואה.

התנגדות לצוואה עשויה מפאזל בו כל חלק מהתמונה חשוב להבנה ו/או להרכבת התמונה בשלמותה.

ההצלחה היא פרי עבודה מאומצת של עורך דין לענייני ירושה הטורח באיתור כל המסמכים הרפואיים של המצווה/המנוח והרכבת חלקי הפאזל לתמונה שלמה.

לעורך דין ירושה עפרה זיו ידע, ניסיון עשיר והצלחות ובהגנה על צוואה מפני מי שמגיש התנגדות לצו קיום צוואה.

זכית בירושה שילמת.

לא זכית בירושה לא שילמת.

התנגדות לצוואה
התנגדות לצוואה
עו"ד עפרה זיו תיתן לכם מידע משפטי, תענה על כל שאלה שתשאלו,
תיתן לכם יעוץ וטיפול משפטי מקצועי מסור ומהימן.
Scroll to Top
פתיחה
1
שלום וברכה
Call Now Button דילוג לתוכן